Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Současný stav

Pohled do průrvy hráze (Žlutá čára na obrázku přibližně ohraničuje původní profil hráze)

V roce 1996 byla Protržená přehrada na Bílé Desné prohlášena za kulturní památku. Stalo se tak k 80. výročí protržení přehrady. Nyní je na místě bývalé přehrady vyznačena krátká naučná stezka s několika zastávkami. Pár metrů severně od ústí spojovací štoly jsou patrné základy bývalé turistické Krömerovy boudy (postavena 1917), která byla po roce 1945 vypálena.

Ústí základnové výpusti Mostkem přes říčku nás naučná stezka přivede k ústí základnové výpusti, které je zachyceno na obrázku. Bílá Desná teď teče vlevo podél celé základnové výpusti, ačkoliv původní koryto bylo více vpravo. Co skrývá tmavý otvor?
 
Ústí potrubí v základnové výpusti Po několika metrech (pozor na hlavu!) narazíme na stěnu a díváme se do ústí ocelového potrubí (průměr 80 cm), kterým kdysi regulovaně odtékala voda z přehrady. Podle naplaveného dříví se sem voda dostane i dnes. Pohled do potrubí napovídá, že první šoupě (to ovládané z šoupátkové věže) je stále otevřeno, stejně jako v pondělí 18. září roku 1916...
 
Šoupátková komora Na druhé straně základnové výpusti je šoupátková komora skrývající druhý uzávěr výpustního potrubí. Levé křídlo šoupátkové komory chybí - můžeme ho nalézt o kus dál v lese, kam jej odvalil proud vody tryskající z průrvy hráze.
 
Výpustní ventil v šoupátkové komoře Na obrázku vlevo je druhé šoupě. Právě tento uzávěr se ještě snažili dělníci naplno otevřít, ale museli utéct dříve než se jim to podařilo. Vřetenová hřídel s klikou už dnes chybí a zbytek ventilu působí v chladné šoupátkové komoře ponurým dojmem.
 
Uložení výpustního potrubí v základnové výpusti Za druhým šoupětem se můžeme podívat na uložení potrubí v základnové výpusti. Ocelová roura je usazena na několika betonových pilotech. Na konci je opět zeď za níž se nachází, utajené našim zrakům, první šoupě, které se ovládalo z šoupátkové věže v úrovni koruny hráze. Základnová výpust je částečně podemleta okolo proudící vodou Bílé Desné.
 
Přepad do kaskády U západního konce hráze nalezneme přepadovou kaskádu, která měla odvádět velkou vodu. Stupně kaskády jsou daleko menší než např. u Soušské přehrady, a tak lze celým korytem pohodlně projít. Stromy rostoucí na stupních dávají tušit, že příroda je zde již dlouho pánem.
 
Přepad do štoly Východní hrana přepadu je o necelý půlmetr níže než západní. Spojovací štola měla odvádět přebytečné vody do přítoku Soušské přehrady. I dnes tudy proudí voda, která se přivádí potrubím od jezu, vybudovaného několik stovek metrů proti proudu Bílé Desné.
 
Výtokový portál štoly Tento obrázek ukazuje výtokový portál štoly Protržené přehrady ze strany Soušské přehrady. Snímek byl pořízen někdy v lednu 1996. Samotná štola je významným zimovištěm netopýrů, a proto jejich vyrušení z líbezných snů by bylo projevem vandalství a mdlého rozumu.

Diskuze

< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >
Památka
06.04.2006 10:35 vložil František
Mylsím že se jedná o velmi zajímavou tehnickou památku čr.
Protržená přehrada - odpočinek
28.09.2006 11:22 vložil Láďa
Výlet k protržené přehradě skončil zklamáním, jelikož nikde v celém areálu této jinak krásné kulturní památky jsme nenašli ani jednu lavičku, kde by si mohl turista odpočinout a načerpat nových sil na další pokračování cesty.
Re:Protržená přehrada - odpočinek
29.04.2008 21:42 vložil petr
tak to jsi debil
Re:Protržená přehrada - odpočinek
13.10.2009 21:09 vložil mojetipy.cz
:-)

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky