Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Osada Jizerka > Fotogalerie Jizerky
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Fotogalerie Jizerky

Bukovec Dominantou Jizerky je zdaleka viditelný kuželovitý vrchol Bukovec (1004,9 m n.m.). Narozdíl od okolních žulových kopců je Bukovec čedičovou vyvřelinou a díky tomu hostí i zajímavou květenu. Začíná zde naučná stezka, která prochází Jizerkou a Rašeliništěm Jizerky.
 
Jizerka z Panelové cesty Pohled na Jizerku od východu z Panelové cesty. Tato cesta dále pokračuje nad ríčkou Jizerkou a pak se stáčí k severu proti proudu řeky Jizery. Z cesty můžeme zahlédnout nejvýchodnější část časké části Jizerek, tzv. Medvědí kout (57 KB). Už bez panelů nás potom cesta dovede až k Hojerovu domu, který dřív k Jizerce také patřil.
 
Chata Pyramida I v dnešním hostinci Pyramida se dřív brousilo sklo, tak jako v mnohých jizerskohorských chlupách. Kamennou pyramidu před chatou nechal v roce 1828 postavit sklář Riedl na počest uzavření smlouvy s majitelem frýdlantského panství o povolení k založení sklářské huti.
 
Panský dům Panský dům stojí uprostřed Jizerky mezi Pyramidou a bývalou novou sklárnou. Kdysi zde bydlel huťmistr a příležitostně i majitel sklárny.
 
Bývalá škola V bývalé budově školy (z roku 1889) je dnes Muzeum Jizerských hor.
 
Bývalá nová sklárna Na Jizerce bývaly sklárny dvě. Ta na obrázku je novější, v roce 1866 ji nenechal postavit nikdo jiný, než Josef Riedel. Sklo se v ní tavilo do roku 1911. Z ruin byla bývalá sklárna zachráněna v 90. letech dvacáteho století.
 
Říčka Jizerka Říčka Jizerka se pomalu proplétá stejnojmennou osadou...
 
Malá Jizerská louka (Rašeliniště Jizerky) Jedna ze zastávek na naučné stezce nás zavede do středu NPR Rašeliniště Jizerky (Malá Jizerská louka), vyhlášené v roce 1987 s rozlohou 105 ha. Mocnost rašeliny obklopené kosodřevinou zde dosahuje až 6 metrů. Přímo z povalového chodníku je možné spatřit řadu rašelinných rostlin, např. miniaturní masožravou rosnatku okrouhlolistou.
 
Mlha nad Malou Jizerskou loukou Za srpnových večerů se po západu slunce rychle ochlazuje a z rašelinných tůní začíná stoupat mlha.
 
Silnička spojující Jizerku se Smědavou Jizerská silnice spojuje Jizerku se Smědavou. Od Smědavy se nejprve stoupá vzhůru až do nejvyššího bodu silnice pod Černým vrchem, kde je též hranice rozvodí: vody tekoucí zpátky směrem ke Smědavě končí v Baltském moři a vody směřující k Jizerce končí svoji pouť v Severním moři. Silnička nás pak vede z kopce až na Jizerku a předtím prochází částí Malé jizerské louky - Rašeliniště Jizerky.

Diskuze

< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >
Jzerka
11.04.2011 19:14 vložil Vladimír Knížek
Je to nejhezčí místo na zemi. Úžasný klid, nádherná příroda a ještě hezčí osada. Dokud budu živ, budu se tam chtít vracet. Stýská se mi po Jizerce.
Re:Jzerka
29.04.2011 23:28 vložil Iva
Dobrý den,
takhle my to máme celá rodina - stále se nám stýská. A to těch "stýskacích míst" máme více, ale náhorní planiny s Rejvízem, Horskou Kvildou a Jizerkou vedou. Nemáme ani čas jet třeba k moři, stále podnikáme inspekční cesty na jmenovaná místa. Vloni jsme objevili Krušné hory, tam je zase Hřebečná a Horní Blatná... Kdo to má všechno stíhat?
Re:Jizerka
23.06.2011 13:21 vložil Zdeněk Rédr
Dobrý den, jako Ostravák, rodilý na Hané, miluji hory a to celoročně. Článek v 90. letech o Jizerce a Hnojovém domu nás přivedl do Jizerek. Já 12 let a manželka 15 let po sobě, jsme jezdili k Jardovi nejprve na Jizerský dvůr a pak na Báru a téměř všechny trasy vedly přes krásnou a milou Jizerku. A to přesto, že nerad jezdím na stejné místo, protože si s přibývajícími léty uvědomuji, že je ještě mnoho krásných míst, kde jsem ještě nikdy nebyl, anebo dlouho nebyl. Jizerka však navždy zůstane v naší mysli i v srdci. Vzali jsme tam naše přátele a ti berou další přátele a tak jsme alespoň pomyslnou štafetu předali, aby také další milovníci přírody viděli krásnou Jizerku a Jizerky.
Re:Jizerka
06.08.2013 18:58 vložil Jana
Každý rok se na Jizerku vracíme, protože má svoje kouzlo a už nepustí toho, kdo ji poznal. Všechny hory a ostatní místa srovnáváme jenom s Jizerkou.

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky