Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Polská část hor > Stóg Izerski - 1105 m n.m.
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Stóg Izerski - 1105 m n.m.

Dřevěná věž na Stógu Izerskim Průhled věží vzhůru

Ze Smrku se na tento vrchol dostaneme po zelené značce (od hraničního přechodu). Do nedávné doby (ještě začátkem roku 2000) stála na vrcholu dřevěná věž viditelná již zdaleka a tvořila neodmyslitelnou dominantu polského Vysokého hřebene. V posledních letech však byla věž ve značně zchátralém stavu a nepřístupná. Odvážlivci se při troše šikovnosti mohli dostat do prvního patra a šílenci ještě výš (já jsem byl jenom odvážlivec). Pohled ze samého vrcholu věže však musel být velkolepý.

Zbytky dřevěné věže na Stógu Izerskim Zbytky dřevěné věže na Stógu Izerskim podruhé

Na jaře 2000 byla věž odstraněna, právě kvůli její zchátralosti a nebezpečnosti. Od neoficiálního zdroje (polský pohraničník na Smrku) jsem se dozvěděl, že by snad z lázní Swieradów Zdrój měla být postavena kabinková lanovka na Stóg.

Na Stógu Izerskim

Pod vrcholem se nachází horská chata z roku 1924, její vzhled se od postavení téměř nezměnil. Je možné se zde občerstvit i za české koruny (již dvakrát se mi to podařilo, směnný kurz je všelijaký...), případně získat nocleh. V chatě také můžete koupit mapu polské části Jizerek, k dostání je několik druhů, dokonce vícejazyčných (já mám výtisk Góry i pogórze Izerskie v měřítku 1:40 000). Z terasy před chatou se k severu otevírá daleký výhled do nížiny. Bukové porosty na severních svazích, známé z české části hor, zde bohužel nenajdeme.


Diskuze

< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >
Stóg Izerski
30.10.2006 10:19 vložil Luděk
Nedaleko místa staré dřevěné věže se staví nová - pravděpodobně vysílač či převaděč - jako rozhledna však nepoužitelná. Obrázek v čtenářském fotoalbu.

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky