Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Aktuality > Zpráva o chystané stavbě rozhledny na Smrku
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Zpráva o chystané stavbě rozhledny na Smrku

13.9.2002 - Martin Tržický
Snad více než rok jsem se chystal do Nového Města pod Smrkem za panem Karlem Nádeníkem, od kterého jsem se chtěl něco dozvědět o stavbě nové rozhledny na Smrku. Konečně 5. srpna 2002 v pondělí jsem do Nového Města přijel a po poledni neohlášeně zazvonil u jeho domu a měl jsem štěstí.
Povídali jsme si jen tak ve dveřích, o nové rozhledně, o staré rozhledně, o Jizerkách… Vzpomněl jsem si na slova Miloslava Nevrlého, který ve své Knize o Jizerských horách píše, že horu Smrk považovali novoměstští vždy tak nějak za svou. I pan Nádeník zmínil, že by to měli být právě novoměstští občané, kteří se zasadí za obnovu rozhledny. Vždyť tesař Franz Fritsch který rozhlednu v roce 1892 stavěl pocházel z Nového Města a stejně tak všichni hostinští, kteří pak provozovali hostinec u paty staré rozhledny. Ve věci nové rozhledny mě Karel Nádeník odkázal na novoměstského starostu, který by měl být nyní ohledně celé záležitosti nejlépe informován.
A tak jsem se za panem starostou Karlem Jeřábkem vypravil na obecní úřad a jelikož právě byly úřední hodiny, za chvíli jsem seděl v jeho úřadovně a pan starosta sám začal vyprávět, jak se věci mají. Musím se přiznat, že to bylo vůbec poprvé, co jsem s nějakým starostou osobně hovořil a docela to na mne udělalo dojem. Myslím že novoměstští mají velmi fundovaného starostu, který zná problémy regionu, přemýšlí o nich a hledá řešení i v přeshraniční spolupráci.
Snaha o obnovení rozhledny na Smrku se datuje již do roku 1992, kdy (100 let po postavení staré dřevěné rozhledny) vzniká Společnost pro obnovu rozhledny na Smrku. V roce 1994 je vyhlášena architektonická soutěž na projekt nové rozhledny, ve které zvítězil návrh studia ARTIKL ing. arch. Jana Dudy z Liberce. Celkové náklady na projekt a výstavbu byly odhadnuty na přibližně 4,5 mil. Kč. Na financování stavby rozhledny byla uspořádána veřejná sbírka, nějaké peníze přišly i ze zahraničí. Celkem se ale moc peněz nevybralo a obce z chudého frýdlantského výběžku si ze svých rozpočtů takovou investici dovolit nemohou. Nezbývalo nic jiného, než zkusit profinancovat stavbu z různých grantů a dotací, pomocí nichž byl například v roce 2000 zrekonstruován Nebeský žebřík, vybudována nová turistická stezka a příjezdová komunikace na Smrk.
Jeden projekt podaný ve spolupráci s německou stranou byl již zamítnut. Nyní je ve hře projekt (v rámci programu přeshraniční spolupráce Phare-CREDO) Nového Města s lázněmi Libverda (v jejichž katastru leží Smrk) spolu s polskou stranou s názvem Sportovně rekreační centrum Smrk - Stóg Izerski. Součástí tohoto projektu by měla být rekonstrukce chaty na Stogu Izerskim, vybudování lanovky na Stog z lázní Swieradow Zdroj, rekonstrukce turistických stezek a právě obnova rozhledny na Smrku. O projektu by se mělo rozhodnout v září 2002, takže nezbývá než držet palce, aby to tentokrát vyšlo. Smrk si novou rozhlednu jistě zaslouží.

Studie rozhledny na Smrku (studio ARTIKL, ing. arch. Jan Duda) A jak by měla budoucí rozhledna vypadat? Základní představu si uděláte z obrázku, jenom doplním, že původně měla útulnu zastřešovat zaoblená střecha. Stavba rozhledny je situována přesně na stejném místě, kde stála původní dřevěná rozhledna, tedy asi 80 metrů západně od trigonometrického vrcholu Smrku.
Rozhledna bude mít 3 plošiny; na první (nástupní) plošině bude veřejně přístupná útulna, chránící turisty před nepřízní počasí. Místnost bude opatřena zasklenými dveřmi a okny, uvnitř bude stůl a lavice.
Druhá plošina je ve výšce 9 metrů a třetí plošina bude ve výšce 17 metrů. Plošiny jsou neseny dvěma svislými nosníky ve tvaru číslice 7. Schodiště je točité, opláštěné kovovou sítí.
Rozhledna bude přístupná celoročně, bez stálého dozoru. Na stožáru prodlužující osu schodiště bude umístěno světlo varující letadla, které bude napájeno solárními články s akumulátorem.

Související odkazy:
Smrk - 1124 m n.m.
Stránky Nového Města pod Smrkem


Diskuze

zatím bez příspěvků
< přidat >

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky