Jizerské hory

... všechno co jste chtěli vědět o Jizerkách, ale báli jste se zeptat

Úvod > Polská část hor > Velká Jizera
Úvod Mapa WWW odkazy Anketa Vrcholová knížka

Velká Jizera

Velká Jizera

Osada Velká Jizera byla založena roku 1630 pobělohorskými exulanty. Ačkoliv se to dnes nezdá, kdysi stávalo v osadě na čtyřicet domů, včetně loveckého zámečku, hájenky, školy, krčmy, dvou celnic, mlýna a pekárny! Lidé se tu živili pastevectvím a dřevařstvím a díky těžkému živobytí uprostřed lesů a hor také pytláctvím a pašeráctvím.

Po druhé světové válce však byla všechna stavení zdemolována, a tak je louka za řekou Jizerou poseta pouze rozpadajícími se základy dřívějších staveb. Stát zůstala pouze jediná stavba, bývalá škola, dnes hospoda a ubytovna (je vidět v pozadí na obrázku).

Z jedné strany vede na Velkou Jizeru přes Vysoký hřeben asfaltka z lázní Swieradów Zdrój, na druhou stranu pokračuje cesta do Orle.


Diskuze

< zobrazit: info, témata, nadpisy, vše | přidat >
Górzystów
30.10.2006 10:29 vložil Luděk
Chatka Górzystów (bývalá škola) přežila likvidaci Velké Jizery snad jen díky tomu, že v ní byli po válce ubytováni vojáci pohraniční stráže. Později sloužila lesním dělníkům, dnes je tu hostinec s možností přespání za velmi nízkou cenu (12 zl. - podzim 2006). Platit je možné i Kč. Objekt je bez elektřiny, svítí se svíčkami, topí v krbu... Majitelé jsou velmi příjemní a ochotní, jídlo i pivo vynikající. Noc na Velké Jizeře je nezapomenutelný zážitek. Obrázky ve čtenářském fotoalbu.
Chata na Velké Jizeře
13.08.2014 11:20 vložil Lesní skřítek
Ahoj, asi vyzní můj dotaz dost podivně, ale přeci to zkusím. Nevíte, jestli je možné zakoupit si na Velké Jizeře nebo okolí pozemek a postavit si chatu - třeba přesnou kopii domku, který tam dříve stál? Nevíte komu teď pozemky na Velké Jizeře patří a okolo čeho by se mohla pohybovat cena?

www.jizerky.eu


Aktuálně


Nejžádanější


Statistiky